You are here:  / Poczta Raciborska Kraków / Czym jest IKE. Czy warto je mieć?

Czym jest IKE. Czy warto je mieć?

post by related

related post

Na początku warto przypomnieć, że skrót IKE to nic innego jak Indywidualne Konto Emerytalne, powołane do życia przez ustawę z pierwszego września 2004 roku. Ustawodawca zwolnił zysk ze środków zgromadzonych na takim koncie z podatku dochodowego (tak zwany podatek Belki). Dlatego też, nie musimy się dzielić naszymi pieniędzmi z fiskusem. Ulga ta, jest największą korzyścią z posiadania Indywidualnego Konta Emerytalnego.

Warto również wspomnieć, że każdy z nas może posiadać tylko jedno takie konto. Dodatkowymi ograniczeniami, jest górny limit określający maksymalną kwotę składek, jakie w ciągu roku możemy odprowadzić na emeryturę. Na dzień dzisiejszy, wysokość tej kwoty to 3500 złotych. Jest to trudny i ciężko przyswajalny temat dla większości.

Dlatego bardzo dobrze jest skorzystać z porady dotyczącej IKE.

Warto również wiedzieć, że istnieją tylko cztery grupy instytucji finansowych które mogą prowadzić tego typu konta. A zaliczamy do nich:

banki z oferowanymi na ten cel lokatami i kontami,

fundusze w formie inwestycji w jednostki wybranych funduszy inwestycyjnych,

ubezpieczyciele w formie polisy na życie z funduszem kapitałowym,

przedsiębiorstwa maklerskie w formie rachunków papierów wartościowych.

Warto zatem udać się po radę do kogoś kompetentnego, aby ten temat w pełni i dobrze sobie przyswoić. Bo wiedza, że zebrane pieniądze pracują przez lata by w następstwie tego właściciel konta mógł powiększyć sobie swoją emeryturę o co najmniej kilkaset złotych, to za mało. Dlatego warto pomyśleć już dziś o inwestowaniu w swoją przyszłość i nie czekać dłużej. A jeżeli mamy nadal wątpliwości to zapraszam na http://nuclearts.pl, gdzie szerzej opisana jest tematyka inwestowania na emeryturę IKE.

Podobne wpisy o gospodarce:

Czym jest IKE. Czy warto je mieć?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)